Poradna pro sterilní páry

Neplodnost je nemoc a o nemoci se těžko mluví.

Léčbou sterility - neplodností se naše ambulance zabývá již dlouhá léta a velmi úspěšně se nám tento problém daří řešit. Svědčí o tom fakt, že jsme jedním ze tří detašovaných pracovišť  ČR kliniky pro léčbu neplodnosti a ženských nemocí UNICA.

STERILITA A JEJÍ PŘÍČINY

Pokud chceme definovat pojem sterilita, tedy neplodnost, je třeba vycházet z faktu, že lidská plodnost všeobecně je poměrně malá. U zdravé ženy dozrává vajíčko jen jednou za měsíc a pravděpodobnost, že během tohoto jednoho cyklu dojde po pohlavním styku s plodným mužem k jeho oplození a k zahnízdění vznikajícího zárodku v děloze, je jen asi 15 %. Asi u 60 % dvojic žena otěhotní po šesti měsících snažení, do dvou let se to podaří asi 85 % párům. Zbývajících 15 % lze považovat za neplodné a na místě je doporučit vyšetření a léčbu.

Hranice 2 roky neúspěšného snažení o dítě se ale v současné době zkracuje na jeden rok. Tento fakt souvisí především s tím, že ženy odkládají mateřství do pozdějšího věku. Zatímco ještě v osmdesátých letech minulého století velká většina žen porodila své první dítě hluboko před třicítkou, dnes přibývá žen, které plánují těhotenství až po dosažení profesionální kariéry nebo určitého sociálního statutu. Se stoupajícím věkem žen ale jejich plodnost klesá. To souvisí především s tím, že ubývá množství vajíček ve vaječnících a vajíčka stárnou – zhoršuje se jejich genetická výbava. Každé ženě se totiž všechna vajíčka vytvoří již v době, kdy se jako plod vyvíjí v matčině těle, žádná už později nepřibudou. Optimální biologický věk po početí prvního dítěte je tedy někdy mezi 20. – 25. rokem života. Od 30 roků plodnost významně klesá, a po 35. roce už dokonce velmi rychle. A to nejenom pravděpodobnost, že žena otěhotní sama, zhoršuje se velmi významně i účinnost téměř všech léčebných metod neplodnosti. Takže u žen nad 30 let nedoporučujeme vyčkávat s vyšetřením a eventuelní léčbou déle, než jeden rok.

Vyšetření je také vhodné uspíšit u párů, kde lze některou z poruch plodnosti předpokládat. Jedná se především o ženy, které mají velmi nepravidelný menstruační cyklus, takže třeba bez léčby nemenstruují vůbec, ženy po prodělaných operacích v malé pánvi, závažných zánětlivých onemocněních vnitřních rodidel apod. U mužů jsou rizikové především stavy po operacích nesestouplých varlat či varikokély - rozšířených cévních pletení v oblasti šourku.

Muži a ženy se o příčiny neplodnosti dělí zhruba napůl. Jednoznačná příčina na straně ženy je nalezena asi ve třetině případů. Nejčastěji se jedná o hormonální poruchu, spojenou s anovulací - na vaječníku nedozrává vajíčko, nebo jen nepravidelně. Méně často je diagnostikována neprůchodnost vejcovodů. Nedostatečné parametry spermiogramu jsou u mužů přítomny v další třetině případů. Poslední třetinu tvoří dvojice, kdy je mírně snížená plodnost u obou (např. hraniční spermiogram muže a jednostranná neprůchodnost vejcovodu u ženy), nebo se příčina neschopnosti počít nezjistí vůbec.

Rozdělení neplodnosti

Primární neplodnost

Naprostá absence početí i přes pravidelný nechráněný pohlavní styk po dobu jednoho roku.

Sekundární neplodnost

I přes pravidelný nechráněný pohlavní styk po dobu jednoho roku nedošlo k žádnému novému početí poté, co v minulosti k oplodnění došlo.

Pravidelné spontánní potraty / kojenecká úmrtnost

Úmrtnost živě narozených dětí před dosažením pátého roku života.

"Neobjasněná neplodnost"

Neschopnost  početí způsobená faktory jako laktace, antikoncepce, snížená sexuální aktivita, nebo z neznámých příčin.

Popis pojmů