Předporodní příprava

V České republice dnes již snad neexistuje těhotná žena, která by toto slovní spojení nikdy neslyšela. V posledních letech u nás porodnictví prošlo velkou změnou. Odborná stránka zůstává standardně na vysoké úrovni, ale nastal nárůst budoucích matek, které se o své těhotenství předem zajímají, starají se o vše okolo porodu a šestinedělí. Informují se na péči o ditě, o přítomnosti partnera u porodu a v neposlední řadě i o aktivity určené přímo těhotným. Hlavním zdrojem informací je vybudovaný vzdělávací systém, v němž obvykle přednášejí porodní asistentky. Daný systém se nazývá předporní příprava.

Základem této přípravy je nachystat matku na duševní a tělesné změny, které k těhotenství a pozdějšímu mateřství neodmyslitelně patří. Navíc má za úkol zmírnit nebo zcela odbourat negativní emoce spojené s porodem, snížit strach z porodních bolestí a minimalizovat obavy o dítě. Má i značný vliv na získání a posílení důvěry vůči zdravotnickému personálu a pomáhá rodičku pozitivně naladit.

Předporodní příprava bývá obvykle rozdělena na dvě části, část teoretickou a praktickou.

V naší ambulanci se zaměřujeme spíše na teoretickou část, kterou vedou naše zkušené porodní asistentky.

Budou Vám poskytnuty praktické rady pro budoucí matky, jako je dětská výbavička, věci, které jsou potřeba do porodnice, co je nutné v těhotenství ještě zařídit, a kdy máte jet do porodnice. Porodní asistentky Vám vysvětlí průběh porodu, možnosti tišení porodních bolestí, průběh kojení a šestinedělí a objasní základy péče o dítě.

Součástí předporodní přípravy je také nácvik správného dýchání během porodu, účinné používání břišního lisu a pánevního dna.

Pro naše maminky máme připraveny „dárečky“ v podobě balíčků od firmy Weleda, Bepanthen atd.

Připravené matky se cítí na porodním sále příjemněji, lépe spolupracují a samotný porod si tak znatelně ulehčují.