Virove infekce

Herpes genitalis

Herpes značí opar. Existují dva viry, které opar způsobují, herpesvirus hominis typu 1 (HSV-1) a herpesvirus hominis typu 2 (HSV-2). Typ 1 je obvykle původcem oparu na ústech, typ 2 bývá původcem oparu na pohlavním ústrojí. V obou lokalitách se však mohou oba typy zastoupit, takže je možné přenést opar z úst jednoho partnera na pohlavní ústrojí druhého. Mezi oběma typy viru je částečná zkřížená imunita. To znamená, že kdo trpí na opar na rtu, má snížené riziko vzniku oparu na pohlavním ústrojí - ale stoprocentní záruka to není.

Herpes genitalis se projevuje výsevem puchýřků na pohlavním ústrojí a v pochvě. Puchýřky se velmi rychle strhnou, vzniknou vřídky, které se pak ještě mohou druhotně infikovat bakteriemi. Celé onemocnění je velmi nepříjemné a bolestivé. Výsev trvá zhruba 14 dní, pak bez léčby mizí a vše se zahojí.

Zahojí se vřídky, ale virus nezmizí. Dostává se podél nervových vláken do nervových uzlin a zde zůstává. Za určitých okolností - které jsou u každé ženy jiné, může to být menstruace, nějaká celková viróza, stres atd. - virus zase vycestovává podél nervů do kůže a způsobí nový výsev. Ten obvykle není tak rozsáhlý jako první ataka a trvá kratší dobu - proto není méně nepříjemný.

Herpes genitalis je tedy onemocnění celoživotní. Při jisté dávce štěstí nemusí celý život dělat problémy. Jindy však mohou recidivy následovat v krátkých intervalech, např. s každou menstruací.

Herpes genitalis se v podstatě nedá léčit. Existují protivirové léky (acyclovir, vanciclovir), které dokáží zkrátit trvání výsevu, pokud se podají včas (tj. pokud možno ještě dřív, než se objeví puchýřky, kterým většinou předchází nepříjemné svědivé pocity), nedokáží však zabránit přežívání viru v nervových uzlinách. Pokud jsou recidivy velmi časté, lze tyto léky užívat trvale, což situaci velmi zlepší - léčba je však dosti drahá (několik set Kč měsíčně).

Herpes genitalis se přenáší prakticky výhradně pohlavním stykem. Jedinou obranou je tedy odpovědný výběr partnera a případně kontrola jeho pohlavního ústrojí před souloží. Jakýkoli vřídek je velmi nebezpečný a takovému partnerovi je třeba se vyhnout. Herpes lze přenést na pohlavní ústrojí i z úst partnera. Přenos infekce z asymptomatického partnera (tj. bez přítomnosti vřídků) je možný, ale vzácný. Určitou částečnou ochranu přináší použití kondomu.

Herpesvirus dokáže způsobit velmi závažné infekce novorozence, který se nakazil během porodu. Proto u žen, které mají vřídky v době porodu, se provádí císařský řez. Pokud má žena krátce po porodu herpes na ústech, měla by při kontaktu s novorozencem používat roušku.

 

FÍČKY (condylomata accuminata)

Condylomata accuminata, česky fíčky nebo také genitální bradavice je nepříjemné a neestetické onemocnění způsobené některými kmeny lidských papillomavirů (HPV). Projevuje se výrůstky, špičatými nebo květákovitými, které v těžkých případech mohou splývat a vytvářet souvislé plochy. Objevují se na zevním pohlavním ústrojí, v pochvě i na děložním čípku. Není to nebezpečné, ale je to nepříjemné a nehezké. Léčba spočívá v lehkých případech v používání tzv. cytotoxických látek, které se nanášejí přímo na fíčky, v těžších případech nezbývá než chirurgické odstranění. Takto lze odstranit fíčky, ale nelze odstranit virus. Ten v kůži přetrvává, proto jsou recidivy časté. Virus vyhubit prakticky nelze (dal by se zkusit interferon, ale to je léčba tak drahá – cca 100 tisíc korun – a s tolika vedlejšími účinky, že její použití prakticky nepřichází v úvahu – navíc výsledek je nejistý), naštěstí se s ním většinou během několika let vypořádá imunitní systém sám.

Některé kmeny lidských papillomavirů, které napadají pohlavní ústrojí, nevyvolávají vznik viditelných fíčků, ale způsobují změny buněk, které mohou vést až k rakovině. Především rakovina děložního čípku souvisí s touto infekcí a lze ji tak chápat jako pohlavně přenosnou nemoc.

Ochranou před infekcí papillomaviry je odpovědný výběr partnera a používání kondomu. Před rakovinou děložního čípku se pak lze chránit řádným docházením na preventivní gynekologické prohlídky. Změny, které posléze vedou k nádoru, lze zachytit ještě dříve než nádor vznikne, ve stadiu tzv. dysplázií. Zjistí-li se taková dysplázie, je možno ji odstranit jednoduchým operačním výkonem, který nijak nenarušuje plodnost ženy.

 

Molluscum contagiosum

Onemocnění způsobené virem, který se jmenuje Moluscipoxvirus. Způsobuje tvrdé, hladké, perleťově lesklé uzlíky velikosti několika milimetrů. Mohou se objevit kdekoli na těle, protože virus se přenáší i pohlavním stykem, je výskyt na pohlavním ústrojí častý. Po nějaké době (několik týdnů až dva roky) se nemoc většinou vyléčí sama. Před tím lze uzlíky odstranit chirurgicky.

Prevencí je, jako u ostatních virových infekcí pohlavního ústrojí, odpovědný sex, jak pokud se týká výběru partnera, tak pokud se týká používání kondomu.