Menstruační cyklus, poruchy menstruačního cyklu

MENSTRUAČNÍ CYKLUS

Menstruace tvoří normální část přirozeného cyklického procesu vyskytujícího se u zdravých žen mezi pubertou a koncem reprodukčních let. Začátek menstruace nazývaný i menarche nastupuje průměrně ve věku 12 let, ale může se začít kdykoliv mezi 8. a 16. rokem věku ženy. Poslední perioda - menopauza nastupuje obvykle ve věku 45 - 55 let.

V praxi se často menstruace a menses označuje jako perioda. Menstruace se opakuje každé čtyři týdny, ztráta krve zpravidla činí 60-100 ml, trvání menstruace je 3 až 6 dnů. Pravidelné menstruační bolesti má až 40-80% žen. Ženy menstruují v průměru 40 let.

Menstruačním cyklem se nazývají pravidelné cyklicky se opakující změny reprodukčního systému ženy. Jeho hlavním znakem je pravidelné krvácení z rodidel, které je způsobeno odlučováním děložní sliznice. Nástup menstruačního krvácení bývá spojen s pubertou a vývojem sekundárních pohlavních znaků. Nejdříve začíná růst prsů, ochlupení v stydké oblasti, později v podpaží a mezi 8.-16. rokem začíná u žen i menstruační krvácení. Změny, které nastávají během menstruačního cyklu, se nejvíce projevují v děloze a ve vaječnících.

Normální menstruační cyklus trvá obvykle 24 - 35 dní. Počítá se od prvního dne poslední menstruace do prvního dne nového krvácení. Délka krvácení je v průměru 5 dní. Odborníci tvrdí, že za "normální" cyklus je možno považovat za jistých předpokladů cykly v rozmezí 24-36 dní. U většiny žen se však přece jen menstruační cyklus pohybuje přibližně kolem 28 dní.
Takto pravidelně probíhá menstruace u většiny žen až do období přechodu. Poslední menstruační krvácení (menopauza) se u žen vyskytuje mezi 45. - 55. rokem života ženy. V období těhotenství a šestinedělí žena nekrvácí, nastává totiž fyziologická amenorea (amenorea = nepřítomnost menstruačního krvácení).

MENSTRUACE

Menstruace je pravidelné měsíční krvácení u ženy, které souvisí se změnami na sliznici dělohy i hormonálními změnami během menstruačního cyklu. První menstruace začíná ve věku 11 - 13 let. Cyklus je nepravidelný a v průběhu 2-3 let se upravuje.

Souvisí to s nerovnováhou hormonální sekrece nebo probíhá bez ovulace (prasknutí vyzrálých folikulu ve vaječníku a jeho postup do vejcovodu). Do ukončení puberty se cyklus upraví. Menstruace trvá až do období menopauzy, poslední menstruace (48-50leté ženy). Interval mezi jednotlivými menstruacemi je 28 dní + / - 3 dny a trvá 4 dny + / - 3 dny. Množství krve, které žena ztratí během menstruace je průměrně 100 ml.

Příznaky:

PORUCHY MENSTRUAČNÍHO CYKLU

ZMĚNY INTERVALU MENSTRUAČNÍHO KRVÁCENÍ

Průměrná délka menstruačního cyklu je 28 dní (fyziologické rozmezí je 22-35 dnů). Jestliže se menstruační krvácení dostavuje v intervalech kratších než 22 dnů, mluvíme o polymenorei.

Pokud je interval pravidelného menstruačního krvácení delší než 35 dnů jde o oligomenoreu.

MENSTRUAČNÍ CYKLUS, PORUCHY MENSTRUAČNÍHO CYKLU

Perioda, menstruace, lidově měsíčky, ... jsou i další pojmenování pravidelného měsíčního krvácení. Menstruace je normální součástí života každé zdravé dívky a ženy. Je známkou toho, že se pohlavní žlázy normálně vyvinuly a začaly fungovat,tak jak mají.

Kdy to začne?

U většiny dívek se první menstruace objevuje kolem dvanácti let. První krvácení – menarché – je přirozeným vyvrcholením změn, kterými prochází dívčí tělo v průběhu puberty. U mnoha dívek se ohlašuje bílým výtokem z pochvy, který se objeví několik týdnů, ale i měsíců před vlastním krvácením. Pravidelné měsíční krvácení potom trvá s výjimkou těhotenství až do menopauzy.

Můžou za to hormony

U dívek a žen se opakuje měsíční cyklus vylučování hormonů estrogenu a progesteronu. Probíhá v několika fázích:

I. fáze

Na začátku cyklu působí na dělohu estrogen. Jeho působením roste vnitřní sliznice dělohy-endometrium. Do této výstelky vnitřní části dělohy prorůstají vyživující cévy. Ve vaječníku mezitím dochází k vyzrávání buněk obsahujících vajíčko. Asi uprostřed cyklu dojde k ovulaci - uvolnění vajíčka z vaječníku.

II. fáze

Po uvolnění vajíčka začíná působit na dělohu gestagen. V děložní sliznici se vylučují a hromadí zásobní látky. Děloha se tak připravuje na nidaci - uhnízdění oplozeného vajíčka. To zatím putuje vejcovodem a čeká na setkání se spermií.

III. fáze

V případě, že nedošlo k oplození vajíčka, se hladina hormonů opět snižuje. Způsobí to zánik zásobních cév v děložní sliznici. Připravená děložní sliznice se odlupuje od stěn. Z porušených cév vytéká krev a odplavuje vajíčko i se zbytky sliznice ven z těla. Tento proces se nazývá menstruace.

Krvácení obvykle trvá 5 až 7 dní. V prvních třech dnech je silnější a po té postupně ustává. Nemusíš se bát velké ztráty krve. Během menstruace se jí vyloučí jen asi 30 až 80 ml.

Po ukončení krvácení se celý cyklus znovu opakuje. Děloha se opět chystá na těhotenství a ve vaječníku dozrává nové vajíčko.

Problémy při menstruaci

Menstruační krvácení je u některých dívek v prvních dnech provázeno bolestmi v podbřišku. Obtíže mohou přicházet ještě o něco dříve než vlastní krvácení a dokáží velmi znepříjemnit život. Jsou způsobeny změnami průtoku krve cévami dělohy a stahy děložního svalstva při odlučování sliznice.

Bolest můžeš snížit pomocí teplých obkladů nebo pravidelným prováděním několika jednoduchých cviků na zlepšení prokrvení orgánů v pánvi a uvolnění břišního svalstva.

Jako podle hodinek...

Začátek menstruačního cyklu se počítá od prvního dne menstruace. Jeho trvání je u každé dívky jiné - individuální. Některé mají periodu každých 21, jiné 28 dní. V prvních letech přichází menstruace téměř u všech dívek nepravidelně. Může se také stát, že po prvním krvácení menstruace na několik měsíců vynechá. Na nepravidelnosti menstruace se může podílet i  sport, stres nebo nevhodná dieta,braní případných léků. Postupem času se menstruační cyklus ustálí. Přesto se nedá počítat s tím, že se bude objevovat každý měsíc ve stejný den. Kolísání je běžná věc. Pro získání přehledu nad svým cyklem je dobré si vést menstruační kalendář.

Menstruace a hormonální antikoncepce

Antikoncepční tabletky obsahují hormony, které brání ovulaci-dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníku .Tudíž nemůže dojít k oplodnění. V sedmidenní pauze, která obvykle následuje po 21 dni užívání pilulek se objevuje krvácení podobné menstruačnímu. Pravidelným přísunem hormonů z pilulek se upravuje cyklus a mírní bolesti, které někdy provázejí menstruaci.