Poradenství a aplikace antikoncepce

ANTIKONCEPCE

OBECNÉ PRINCIPY

Pod pojmem antikoncepce se skrývají všechny metody a opatření, jejichž cílem je zabránit nežádoucímu otěhotnění.

Muž a žena se spolu nemilují jen za účelem zplození potomka. Provozování pohlavního styku z jakéhokoliv důvodu s sebou kromě potěšení přináší riziko těhotenství, které je neplánované, nečekané a ve většině takových případů nechtěné.

Každá partnerská dvojice by měla mít možnost se svobodně rozhodnout:

IDEÁLNÍ ANTIKONCEPCE

S nástupem 21. století a vývojem medicíny se kladou na antikoncepci stále vyšší požadavky. Jak by taková ideální antikoncepce měla vypadat? Měla by být:

METODY ANTIKONCEPCE

U každé metody se uvádí procento spolehlivosti (Pearl index), toto číslo popisuje spolehlivost dané metody, tj. kolik žen ze sta během roku otěhotní. Čím nižší je toto číslo, tím je metoda antikoncepce spolehlivější.

ROZDĚLENÍ ANTIKONCEPCE

1. PŘIROZENÉ

2. BARIÉROVÉ

3. CHEMICKÉ

4. HORMONÁLNÍ (0,1 - 3 %)

5. NITRODĚLOŽNÍ TĚLÍSKO (0,8 - 3 %)

6.STERILIZACE (0,4 %)

HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCE

Hormonální tabletky jsou v současnosti nejspolehlivějším způsobem antikoncepce. Svým působením zabraňují ovulaci - dozrávání a uvolnění vajíčka z vaječníků a dále způsobují:

Vedle ochrany před početím mají ještě řadu dalších příznivých vlastností:

PROČ SE ROZHODNOUT PRO HORMONÁLNÍ ANTIKONCEPCI?

Tabletky zabrání nežádoucímu těhotenství, zlepší Vaši fyzickou i psychickou kondici i Vaši pohodu a krásu. Tím vším mohou významně pozitivně ovlivnit kvalitu Vašeho života. Na užívání hormonální antikoncepce se můžeme dívat jako na určitou formu životního stylu moderní ženy. Taková žena neponechá nic náhodě, pečuje o své zdraví a zodpovědně plánuje rodičovství. Moderní hormonální antikoncepce je bezpečná i při dlouhodobém užívání.

JAK SI VYBRAT?

Antikoncepční tabletky vždy předepisuje lékař. Při výběru hormonální antikoncepce musí zvažit více okolností. Jiné preparáty se hodí pro mladé dívky a jiné pro ženy starší 35 let. Zvláštní přístup vyžadují kojící ženy, kuřačky nebo ženy, které s prášky užívají dlouhou dobu některé léky. Je nutné zvážit všechny aspekty jak rodinné tak osobní anamnézy.

Co "sedí" jedné ženě však nemusí být vhodné pro druhou.

Umíme vybrat antikoncepci na míru.